Žyma: įmonių steigimas

Kokių įmonių steigimas Lietuvoje yra populiariausias?

Lietuvoje gausu pačių įvairiausių vykdomos veiklos įteisinimo formų. Šiame straipsnyje teiksime pirmenybę juridinio asmens statusui, kurį įgyti siekiantys asmenys dažnai susiduria su įmonės įteisinimo sunkumais. Nors įmonių steigimas Lietuvoje nėra sudėtingas, lemtingas žingsnis priklauso būtent nuo tinkamos įmonės pasirinkimo. Tad kokia situacija vyrauja šalyje?

Statistikos departamento duomenimis populiariausių ir plačiausiai įteisinamų įmonių sąrašą pateikiame čia, plačiau pristatydami kiekvienos veiklos privalumus, trūkumus bei kitus niuansus.

Įmonių steigimas

Uždaroji akcinė bendrovė (UAB)

UAB yra ribotos civilinės atsakomybės įmonė, kurios įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis nei 10 000 Lt. Šis turtas yra padalintas į tam tikras dalis, vadinamas akcijomis, kurias tarpusavyje pasidalina akcininkai. Savo turtu jie neatsako už įmonės neįvykdytas pareigas, todėl verslui nepasisekus asmeninis turtas nuo to nenukenčia. Tai populiariausias juridinio asmens statusas visoje Lietuvoje.

Individuali įmonė (IĮ)

IĮ yra neribotos civilinės atsakomybės  įmonė, kurios steigimas nereikalauja minimalaus įstatinio kapitalo. Tam pakanka turėti nedideles lėšas bei pelningą idėją, kadangi bankroto atveju nukentės ne tik įmonė, bet ir jos savininkas. Šios įmonės turtas yra neatsiejamas nuo savininko asmeninio turto, todėl verslui žlugus kyla rizika netekti ir savo asmeninių lėšų. Individualių įmonių steigimas yra antras pagal populiarumą Lietuvoje.

Viešoji įstaiga (VšĮ)

VšĮ yra pelno nesiekianti ribotos civilinės atsakomybės  įmonė, kurios steigimas (priešingai nei UAB), nereikalauja minimalaus kapitalo. Skirtingai nei kitos įmonės, viešoji įstaiga nesiekdama pelno siekia patenkinti viešuosius interesus vykdant visuomenei naudingą veiklą. VšĮ gali vykdyti komercinę veiklą bei taip gauti lengvatas ar net kitų juridinių asmenų 2% paramą. Deja, pelną galima išsiimti tik išmokant darbo užmokestį.

Mažoji bendrija (MB)

MB, lyginant su kitais juridinių asmenų  statusais, yra ganėtinai nauja įmonės forma. Tai ribotos atsakomybės privati įmonė, kurios darbuotojai gali dirbti be jokios darbo sutarties. To pasekoje nereikia mokėti didelių mokesčių nuo darbo užmokesčio, o pinigus galima išmokėti avansu. Deja, šios veiklos buhalterinė apskaita tik kai kuriais atvejais yra paprastesnė už UAB.

Visų šių įmonių steigimas priklauso nuo veiklos pobūdžio, turimų lėšų bei atsakomybės. Kaip matome, populiariausia įmonės forma Lietuvoje yra UAB, tačiau tai toli gražu ne geriausias pasirinkimas Jūsų verslui. Viskas priklauso nuo Jūsų tikslų.

Mažosios bendrijos steigimas

1 Comment
mažoji bendrija

Įmonės steigimas pas profesionalus – tinginių kelias. Taip sakė keletas patyrusių verslininkų, kurie lyg ir mėgavosi tuo stresu, kurį patyrė patys savo jėgomis steigdami verslus. Nesutinku su jais, nes verslą steigiau su profesionalų pagalba ir dėl to nė kiek nesigailiu.

Bet ne apie tai noriu pakalbėti. Mažosios bendrijos steigimas – štai tikroji šio straipsnio tema. Mažoji bendrija (MB) yra naujas verslo darinys, kuriam dar nėra nė pusės metų. Jis pradėtas taikyti tik nuo 2012 metų spalio mėnesio, kai galutinai buvo priimti visi reikalingi įstatymai. Nepatikėsite, tačiau ši verslo forma iš karto susilaukė labai didelio verslininkų dėmesio.

Mažosios bendrijos steigimas beveik niekuo nesiskiria nuo UAB ar VšĮ steigimo – reikalinga pavadinimo registracija, steigimo dokumentai ir nutarimai dėl vadovo paskyrimo, registracijos adresas, antspaudo gamyba… Viskas tas pats. Tokios pačios ir rinkliavos „Registrų centre“. Skirtumas tik tas, kad nereikia tų 10 000 litų įstatiniam kapitalui. Tai didelis žingsnis pirmyn, nes ši keturių nulių sumelė dažnai kliudė verslo pradžiai, ir turėjo įtakos situacijai, kai žmonės traukėsi į „šešėlį“ savo noru. Dabar situacija pasikeitė. Įsteigus MB veiklą galima vykdyti taip pat, kaip UAB.

Kuo gi skiriasi MB nuo UAB? Pirmiausiai, skirtinga buhalterija. Kol kas buhalteriai vis dar suka galvas, kaip viską daryti, nes dar mažai praktikos. Kitas didelis skirtumas – mokesčiai. Mokamas 20% pajamų mokestis ir viskas. Darbuotojai samdomi ta pačia tvarka – pagal darbo sutartis. MB gali turėti iki 10 darbuotojų. Direktorius mažojoje bendrijoje gyvena geriausiai. Jis bet kada gali pasiimti pelną. Tiesa, jei metų pabaigoje pelno bus paimta daugiau, nei buvo išlaidų, dalį teks grąžinti. Bet kuriuo atveju, tai labai patogus būdas dirbti, nes nuo pelno reikia sumokėti dar 15%. Tikrai geriau nei atlyginimas, kur mokama nemažai mokesčių.

Mažosios bendrijos įsteigimas yra puiki išeitis pradedančiajam verslui, kuriame paprastai dalyvauja 1-5 žmonės. Ši forma turi konkuruoti su IĮ ir individualia veikla pagal pažymą, kur pastaruoju metu fiksuojama itin daug pažeidimų ir vengimo mokėti mokesčius atvejų.

Kiek MB steigimas kainuoja? Nelabai daug – tik 799 Lt.