Žyma: saulės energija

APVA parama saulės jėgainėms

No Comments

Saulės elektrinę galima vis dažniau išvysti ne tik ant pramoninės paskirties statinių, bet ir ant individualių namų stogų. Tai išties džiugina. Žmonių sąmoningumas ir noras atsigręžti į gamtos teikiamus resursus ir racionaliai juos išnaudoti tikrai sveikintinas žingsnis. Juolab, kad tam suteikiamos įvairios lengvatos. Tai APVA parama saulės elektrinėms.

Paprastai saulės energijos įrenginiais prekiaujančios įmonės ne tik pasiūlys ir išrinks reikiamą gaminį, bet ir suteiks įrangos sumontavimo paslaugas. Dar vienas svarbus dalykas – pažymos paramai gauti pildymas. Atsinaujinančios energetikos srityje dirbantys profesionalai padės užpildyti anketą ir pateikti prašymą. Tai labai palengvina visą saulės jėgainės įsirengimo procesą. Niekam ne paslaptis, jog dažnai ilgas ir klaidus reikalingų dokumentų pildymas bei tvarkymas dažną žmogų atbaido nuo bet kokio su tuo susijusio pirkinio.

Pasinaudojus aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) administruojama priemone gali padengti iki trečdalio elektrinės įrengimo kaštų. Paramos dydis paprastai būna 323 eurai už kilovatą. Jos priėmimas trunka apie mėnesį ir prasideda nuo tų metų sausio 2 dienos. Taigi, kiek jums  kainuos saulės jėgainė apskaičiuoti išties nesunku. Sakykim, už 5kW saulės elektrinę gausite 1615 eurų paramą, tuo tarpu, už 10kW jėgainę – 3230 eurų. Beje, nespėjusiems pateikti paraiškos reiktų labai atidžiai sekti tokias naujienas, nes 2021 metais planuojami pakeitimai.

Galiausiai – per kiek laiko atsipirks įrengta saulės elektrinė? Į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai gana sunku. Tiesa ta, jog ne viena aplinkybė lemia saulės jėgainės atsiperkamumo laikotarpį. Pirmiausia – regionas. Priklausomai nuo Lietuvos vietovės, vienodos galios saulės elektrinė gali pagaminti skirtingą kiekį elektros energijos. Statistika teigia,  jog elektros gavybos kiekis gali skirtis net iki 10%. Didelę įtaką turi ir stogo forma, pasvirimo kampas bei kryptis. Manoma, jog idealiausia saulės elektrinės orientacija Lietuvoje – pietų kryptis. Atsiperkamumo laikotarpį lemia ir elektros vartojimo grafikas – ar iškarto sunaudosite visą pagamintą energiją ar prireiks elektros energijos pasaugojimo paslaugos. Visgi, preliminarūs paskaičiavimai egzistuoja. Manoma, jog be paramos saulės elektrinė atsiperka per 8-9 metus, o su APVA parama per 5-7  metus. Akivaizdu, jog valstybės parama ženkliai sutrumpina saulės jėgainės atsipirkimą.

 

 

 

Kokią naudą teikia saulės elektrinės

No Comments
saulės elektrinės

saulės elektrinės

 

Saulės elektrinės perdirba saulės energiją ir paverčia ją elektra. Jas gali įsirengti privatūs asmenys ir verslo įmonės. Apžvelgsime, kokia būtų nauda, įsirengus saulės elektrinę.

  1. Tris kartus sumažėja elektros kaštai

Reikiamo galingumo saulės elektrinės pagamina pakankamai energijos šildomui elektra būstui ir šeimos poreikiams. Vis tik vasarą pagaminama daugiau elektros, nei suvartojama, o žiemą – jos pagaminama per mažai. Todėl elektrinių savininkai dažniausiai naudojasi abipuse apskaitos sistema – energijos perteklių perveda į ESO elektros tinklus ir susigrąžina, kai jos trūksta. Už elektros pasaugojimą tinkluose mokamas nedidelis mokestis. Net ir su šiuo mokesčiu elektros kainos, turint nuosavą jėgainę, sumažėja 3 kartus.

  1. Ar kiekvienam gyventojui reikalinga saulės elektrinė?

Jėgainė, bet kokiu atveju, yra gera investicija, nes ji greitai atsiperka, tausoja aplinką. Labiausiai apsimoka turėti elektrinę gyventojams, kurie savo ir šeimos poreikiams sunaudoja daugiau elektros: namas ir vanduo šildomi elektra, planuojama įsirengti stotelę elektromobiliui, naudojama daug elektros prietaisų. Tada jėgainės atsiperkamumas greitesnis.

Net ir neturintys namo, gali turėti saulės elektrinę, įsigiję ją saulės parkuose. Taigi, visi gyventojai turi galimybę įsigyti jėgainę, tačiau labiau apsimoka tiems, kas naudoja daugiau elektros ir nori gerai, be rizikos investuoti tam tikrą dalį pajamų.

  1. Ekologiška energija

Medžiagos, iš kurių gaminama pagrindinė saulės elektrinių dalis – moduliai, yra greitai ir lengvai perdirbamos. Elektra generuojama iš saulės, todėl jos gamyba visiškai neteršia aplinkos, nenaudoja papildomų išteklių.

  1. Saulės elektrinės turi ilgą garantinį laikotarpį

Saulės jėgainių garantija siekia 25-30 metų. Jeigu jų atsiperkamumas 5-7 metai, tai dar apie 20 metų jėgainės generuos elektrą, už kurią mokėsite juokingai mažą sumą. Saulės energetika – tai viena iš patikimiausių investicijų, nes jos neveikia ekonominiai pakilimai ar krizės.

Ateityje saulės energetika vis labiau klestės, Europos Sąjunga savo planuose numačiusi vis daugiau elektros išgauti iš atsinaujinančių šaltinių, tam skiria dideles investicijas. Lietuvoje galima gauti paramą jėgainių įsirengimui, kurios dydis apie 30 % visos kainos, todėl saulės elektrinės sparčiai „dygsta“ saulės parkuose ir ant nuosavų namų stogų.

 

 

 

Kokias saulės baterijas-modulius pasirinkti saulės elektrinei?

No Comments
saulės elektrinė

saulės elektrinė

Saulės baterijos dažnai vadinamos saulės moduliais, tai pagrindinės saulės elektrinių dalys. Visą elektrinės sistemą sudaro saulės moduliai (baterijos), įtampos keitikliai (inverteriai) ir tvirtinimo sistemos. Pastačius jėgainę, pristačius dokumentus, jos savininkas tampa elektros gamintoju.

Galvojant įrengi jėgainę, svarbiausias klausimas, kokias saulės baterijas (modulius) pasirinkti. Ilgametę patirtį saulės energetikoje turinčios įmonės „Saulės grąža“ specialistai siūlo trijų tipų modulius:

  1. A) Geriausias kainos ir kokybės santykis

Šiam variantui būtų naudojami Monokristaliniai JA Solar Mono Half-cell 60 moduliai, tai 340 W saulės baterijos. Jos pasižymi didesne šviesos absorbcija ir vidiniu atspindėjimu, todėl geriau sugerdamos šviesą, veikia efektyviau. Suteikiama 12 m. produkto ir 82 % efektyvumo garantija 25 metams.

  1. B) Lietuvoje pagaminta produkcija

Tai variantas, norintiems turėti Lietuvos gamintojų aukštos kokybės produktą – Soli Tek Standard M60 – 300-310 W monokristaliniai moduliai. Jiems suteikiama 20 metų ir 80 % efektyvumo garantija.

  1. C) Tai estetika, išskirtinumas ir aukšta kokybė

Tai LG NeON 2 Black moduliai, kurių didžiausia galia 340 kW. Tai estetiškos juodos spalvos saulės baterijos (moduliai). LG absorbuoja daugiau šviesos, todėl yra 3 % efektyvesni nei įprasti moduliai. Suteikiama produkto garantija 25 metams ir 89,6 % efektyvumo garantija.

Saulės elektrinių dydis

Šiuo metu didžiausia saulės elektrinė namams, už kurią galima gauti kompensaciją yra 10 kW galingumo. Paprastam, nedideliam namų ūkiui užtenka 4-5 kW galios. Norint įsigyti elektromobilį, namą ir vandenį šildyti elektra, verta pagalvoti apie 10 kW saulės elektrinę. Namo ir automobilio išlaikymas taptų žymiai pigesni.  Saulės jėgainės gaminama elektra yra tris kartus pigesnė, negu įprasta.

Galvojant, į kurią įmonę kreiptis dėl saulės elektrinės įrengimo, reikėtų paanalizuoti, ar įmonė turi patirties, ar jos saulės baterijos, inverteriai ir kita įranga turi Europos Sąjungos sertifikatus, koks elektrinės garantinis laikotarpis.

Saulės energetikos įmonė „Saulės grąža“, per daugiau nei 8 metus yra sumontavusi virš 770 jėgainių. Pirmaisiais veiklos metais įdiegtų jėgainių galingumas net ir po 8 metų yra išlikęs beveik toks pats.