Metalo gaminiai

metalasAtėjus geležies amžiui radosi ir pirmieji metalo gaminiai. Žmonės suvokė, kad įkaitintos  geležies uolienos pasiduoda įvairiausiam formavimui, o joms atvėsus, naujosios formos išlieka. Dėl galimybės kurti įvairiausius įnagius geležis greitai ir tvirtai įsitvirtino buityje ir kare. Naudojant kaltinę geležį, metalo gaminiai gaminami jau ne vieną tūkstantį metų.                  

Prieš daug šimtmečių metalo gaminiai atkeliavo į mūsų namus ir čia įsitvirtino neribotam laikui. Nors ir gyvename naujųjų technologijų amžiuje, bet šių dienų kalvė ne kažin kuo skiriasi  nuo mūsų protėvių. Žaizdras, kūjis, priekalas, iki raudonumo įkaitinta geležis, nuo dūmų pajuodę kalviai – tokia kalvė buvo senovėje, taip ir šiandien joje gimsta meno kūriniai.

Kalvystė buvo labai populiari viduramžiais, nes toks metalas buvo apdirbamas tik rankiniu būdu. Šie amatininkai kaldavo darbo, buities įnagius, pasagas arkliams, taisė ir gamino šarvus bei ginklus. Geležis buvo kalama su grūdintu plaktuku ir specialiomis žnyplėmis, o kaitinama ji buvo ugnyje jungiant ją su nedideliu kiekiu anglies. Taip metalas tapo ypač tvirtas, puikiai tinkantis buities įrankių ar ginklų gamybai. Geležį reikėdavo labai ilgai kaitinti ir kalti, kol iš jos gimdavo norimi metalo gaminiai.

Šiandien kalvystė išgyvena tikrą atgimimą, nes daugeliui jau greičiausiai atsibodo serijiniai bedvasiai gaminiai. Žmonės nori, kad jų namai ir aplinka būtų išpuošti vienetiniais, žmogaus rankų išpuoselėtais darbais.

Meninė kalvystė labai daug dėmesio, pastangų taip pat ir fizinių jėgų reikalaujanti veiklos sritis, bet nepaisant to, kiekvienas kalvis didžiuojasi savo amatu. Neretai renkamasi kombinuotą  metalo ir medžio taikymą viename gaminyje. Taip gaminami lauko ir vidaus baldai, durys, pavėsinės ar interjero detalės. Kalviai siekia, kad jų metalo gaminiai taptų ne tik rankų darbo, kantrybės ir kruopštumo vaisiais, bet ir atskleistų visus užsakovų pageidavimus, atitiktų jų lūkesčius, taptų harmoningi namų ar sodybos aplinkai.

Lietuvoje yra trys profesinio rengimo mokyklos, kurios ruošia kalvius. Jos įsikūrusios Panevėžyje, Marijampolėje ir Ukmergėje. Rankinio kalimo kalvio kvalifikaciją galima įgyti darbo rinkos ar pagrindinio profesinio mokymo įstaigose, vykdančiose mokymą pagal rankinio kalimo kalvio mokymo programą. Norintiems siekti šios kvalifikacijos, reikia turėti pagrindinį išsilavinimą. Ją baigus kalviai sugeba remontuoti įvairiausius žemės ūkio padargus, tinkamai parinkti pasagas, paruošti kaustymui kanopas ir pakaustyti arklį bei atlikti kitus taikomuosius darbus.

Siekiant, kad būsimieji rankinio kalimo kalviai išmoktų šių darbų teoriniuose užsiėmimuose jie mokomi pažinti medžiagas, kalvystės ir suvirinimo technologijų, šaltkalvystės pagrindų, techninės braižybos ir matavimų, darbuotojų saugos ir sveikatos, aplinkosaugos reikalavimų ir kt.

Praktinis kalvių mokymas vyksta dviem etapais: pirmasis – mokomosiose dirbtuvėse, o antrasis – kalvėse. Praktinio mokymo, kuris trunka 17 savaičių, metu įtvirtinami ir tobulinami metalo suvirinimo darbai, gaminami nesudėtingi metalo gaminiai. Ši programa baigiama kvalifikacijos egzaminu ir jį išlaikiusiems suteikiama rankinio kalimo kalvio kvalifikacija. Baigus rankinio kalimo kalvio mokymo programą, toliau galima mokytis inžinerinių profesijų mechanikos ir metalo darbų srityje. Ši programa skirta asmenims, sulaukusiems 18 metų.

Asmuo, kuris įgijo rankinio kalimo kalvio kvalifikaciją, sugeba užkurti ir prižiūrėti įvairių tipų kalvės žaizdrus, atlikti metalo apdirbimo operacijas kalviškuoju būdu (susodinti, ištempti metalo ruošinius, pramušti juose įvairias skyles, sulenkti, susukti įvairaus profilio metalo gaminius, juos suvirinti, nustatyti suvirinimo siūlės kokybę ir defektus, gaminti nesudėtingus įrankius, detales, kalvystės gaminius). Kalviai naudojasi įvairiais matavimo prietaisais, skaito detalius darbo brėžinius ir eskizus. Jiems neretai tenka pritaikyti arkliams pasagas ir juos kaustyti.

Kalviai žino skirtingas plieno rūšis, jų savybes, pritaikymo galimybes, suvirinimo elektra bei dujomis ir metalo apdirbimo technologijas, pvz.: apdirbimą spaudimu, atsirandančius įtempimus ir metalo deformacijas, metalo kaitinimo rūšis, kaitinamame metale vykstančius procesus, naudojamo kuro savybes.  Jie atlieka įvairias rankinio kalimo operacijas: nukirtimą, susodinimą, tempimą, lenkimą, skylių pramušimą, susukimą, kalviškąjį suvirinimą, rūpinasi metalo gaminių asortimentu ir pritaikymu, darbo higienos, darbuotojų saugos ir sveikatos, priešgaisrinės saugos, aplinkosaugos reikalavimų vykdymu. Įgiję rankinio kalimo kalvio kvalifikaciją asmenys gali dirbti samdomu darbininku kalvėje, pradėti savo verslą.

Šiais laikais metalo gaminiai naudojami įvairiose srityse: interjere, eksterjere, buityje, statybose ir t. t. Kiek plačiau norėtųsi pakalbėti apie meninę kalvystę, kur metalo gaminiai kalami tikrų menininkų – kalvių. Tai liaudies meno šaka, kurios stilistiniai principai Lietuvoje susiformavo jau ankstyvaisiais viduramžiais. Seniau kiekvienas kaimas turėjo savo kalvį, kai kurie net du: vienas kalė buities rakandus, ūkio įrankius, o kitas – meno dirbinius. Šiuolaikinio kalvio tikslas – jungiant senuosius amatus, tradicijas ir naująsias technologijas, pabudinti geležį, atskleisti jos unikalumą, grožį, šilumą.

Kadangi metalo gaminiai išsiskiria savo gausumu, pravartu būtų apie populiariausius kalvių gaminius pagalbėti smulkiau. Šį kartą – apie vartus ir laiptus.

Atsižvelgdami į kiekvieno kliento individualius norus, kalviai pasirūpina skirtinga vartų valdymo sistema: jie gali būti atveriami tiek į vidų, tiek į išorę taip pat ir stumdomi. Vieni nori, kad vartai ir varteliai būtų veriami tik ranka, o kietiems norisi automatiškai valdomų kiemo vartų. Dėl šių priežasčių specialistai siūlo platų ir įvairų skirtingų vartų pasirinkimą, nemokamai konsultuoja, profesionaliai įrengia, suteikia garantinį ir pogarantinį aptarnavimą. Šiuo metu ypač išpopuliarėjo nustumiami automatiniai kiemo vartai. Kalviai darbus  atlieka taip, kad klientui būtų priimtina ne tik dirbinio kaina,  išvaizda ir kokybė, bet jis ir nepriekaištingai veiktų pagal savo paskirtį.

Pagal individualius užsakymus ir kiekvieno kliento pageidavimus yra gaminami ir montuojami įvairaus dizaino, metaliniai laiptai  su geležinėmis ar medinėmis pakopomis, kaltinio metalo ar mediniais turėklais. Pagal poreikį ir laiptų paskirtį gaminami ir paprasčiausi nebrangūs, ūkio pastatams skirti lauko laiptų, ir išskirtiniai metaliniai vidaus laiptai su mediniais, ar kaltinio metalo ornamentais išpuoštais turėklais, primenantys tikrų tikriausią meno kūrinį. Laiptų karkasas gali būti viengubas, dvigubas ir spiralinius su laužytos formos arba tiesiomis laiptų sijomis. Viengubo karkaso vidaus laiptams gaminama viena laužytos formos centrinė laiptų sija, prie kurios tvirtinamos laiptų pakopos, o dvigubo karkaso vidaus laiptų pakopos tvirtinamos ant arba tarp dvejų laužytos formos sijų, tai priklauso nuo konkretaus projekto. Gaminant lauko ar nebrangius vidaus laiptus naudojamos tiesios sijos ant arba tarp kurių tvirtinamos pakopos.

Be paminėtųjų dar gaminami ir įvairiausi kiti kaltinio metalo gaminiai: durys, pavėsinės, lauko ir vidau baldai,  grotos, stogeliai,  gėlių stovai, balkonėliai, vėtrungės, pašto dėžutės, kryžiai, kapų tvorelės, Esant poreikiui kalviai pagamins nuostabias žvakides, židinio dureles, įrankius ir malkines, drabužių kabyklas ir pakabas, karnizus, šviestuvus, rankenas ir vyrius ir įvairiausius kitokius meninės kalvystės gaminius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.