Žyma: vitaminai

Skaidulos – veiksminga priemonė svorio mažinimui

No Comments

Anuomet apie skaidulas buvo žinoma ir kalbama labai nedaug, tačiau šiandien skaidulos yra tarytum garbinamos ir apie jas nuolatos kalba tiek dietologai, tiek ir medikai – ir ypač tuomet, kai norima veiksmingai atsikratyti nereikalingų kilogramų.

Atlikti tyrimai rodo, kad skaidulinis maistas gali padėti sumažinti širdies ligų, diabeto ir netgi vėžio riziką. Be to, tai gali būti pagrindiniu ingredientu siekiant atsikratyti svorio, kartu užtikrinant, kad nebūtų jaučiamas alkis. Todėl apie skaidulas įdomu ir naudinga sužinoti daugiau.

Kaip veikia skaidulos?

Skaidulos yra augalinio maisto, tokio kaip daržovės, vaisiai, riešutai, ankštinės daržovės ir sėklos, dalis, kurių mūsų organizmas negali suvirškinti. Egzistuoja dviejų tipų skaidulos: netirpios, kurios padeda maistui pereiti per mūsų virškinimo sistemą, ir tirpios, kurios padeda eliminuoti riebalus ir sumažina cholesterolio lygį. Dėka tirpių skaidulių, cukrus ir riebalai į mūsų kraujotaką patenka lėčiau, teikiant mums nuolatinį energijos šaltinį. Tuo tarpu, kai mes vartojame maisto produktus, kuriuose yra per mažai skaidulų, cukraus lygis kraujyje labai greitai išauga, o tai galiausiai sukelia mums alkio jausmą, nulemiantį persivalgymą.

Kuo daugiau skaidulų turi mūsų vartojamas maistas, tuo geriau. Dažniausiai tokie maisto produktai turi mažiau kalorijų, todėl jų taip pat galima suvalgyti daugiau nesibaiminant dėl svorio priaugimo. Be to, skaidulos padeda mums pasijusti sotesniais, kadangi jos padidėja (išsiplečia) mūsų skrandyje, kai įsisavina skysčius.

Taip pat būtina paminėti ir didžiulį teigiamą skaidulų poveikį mūsų širdžiai. Skaidulos padeda sumažinti cholesterolio lygį, kraujo spaudimą ir kartu pagerina kraujotaką. Šios maistinės medžiagos taip pat gali sumažinti ir C-reaktyvinio baltymo (CRB) lygį, kuris priešingu atveju sukelia uždegimus, siejamus su širdies ir kraujagyslių ligomis, diabetu ir vėžiu. „The American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbto tyrimo rezultatai parodė, kad žmonės, kurie vartojo daug skaidulų, net 63 % rečiau susidurdavo su CRB lygio padidėjimu, lyginant su žmonėmis, kurių mitybos racione buvo mažai skaidulų.

Skaidulų turinčių maisto produktų pasirinkimas

Atlikti tyrimai rodo, kad dauguma žmonių negauna pakankamai skaidulų. Mitybos specialistų teigimu, kasdien turėtume suvartoti apytiksliai 30-40 gramų skaidulų. Tačiau prieš pradedant pirkti skaidulų turinčius maisto produktus jūs turėtumėte įsitikinti, ką iš tikrųjų perkate. Todėl būtina perskaityti maisto produktų etiketes ir išsiaiškinti, kiek juose yra skaidulų. Kita vertus, skaidulos neturėtų būti vienintelė sudedamoji dalis, kuriai jūs skirtumėte dėmesį vertindami maisto produktų sudėtį. Kadangi nemenka dalis maisto produktų yra perdirbti ir jų gamybos metu yra naudojamos įvairios cheminės medžiagos, būtina įvertinti visas sudedamąsias dalis, užtikrinant, kad pasirinksite sveikus ir pilnaverčius maisto produktus.

Ar skaidulų galime gauti vartodami maisto papildus?

Kuomet yra kalbama apie vitaminus ir mineralus, dažnai vartotojams kyla vienas ir tas pats klausimas – ar galima mūsų organizmui reikalingas maistingąsias medžiagas gauti vartojant maisto papildus? Nors atsakymas yra teigiamas, vis dėlto būtina suprasti, kad maisto papildai nėra maisto pakaitalas. Tai reiškia, kad pirmiausia mes privalome subalansuoti savo mitybą, į ją įtraukiant atitinkamus maisto produktus, kurių sudėtyje yra mūsų organizmui reikalingų maisto medžiagų, tarp kurių yra ir skaidulos. Tačiau kartais dėl tam tikrų lėtinių virškinamojo trakto problemų, vartojamų vaistų, alergijos tam tikriems maisto produktams ir kitų individualių veiksnių gali būti rekomenduojama pasitelkti ir skaidulų mišinius, kurie padėtų kompensuoti skaidulų trūkumą.

Daugiau informacijos apie skaidulas: https://asun.lt/produktai/

Sportas, sveikas gyvenimo būdas ir papildai sportui – trys pagrindiniai komponentai sportuojantiems

maisto papildaiVieni sportuoja norėdami atsikratyti antsvorio, kiti tam, kad nori būti užimti ir aktyvūs, treti – kad pasiektų norimų  rezultatų ir įveiktų konkurentus. Kodėl sportuojate Jūs? Kiekvienas iš mūsų turime savus tikslus ir siekiame skirtingų rezultatų. Tad niekada nesportuokite dėl trumpalaikės šlovės. Jūs turite pasiekti užsibrėžtus rezultatus. O tai įgyvendinti Jums padės tik sveikas gyvenimo būdas, sportas ir papildai sportui.

Nors trečiasis veiksnys daugeliui sukelia daugybę klausimų, tačiau specialistai pritaria, kad organizmui neužtenka su maistu gaunamų  naudingų medžiagų bei sporto treniruočių. Jį reikia stiprinti aktyviau „iš vidaus“. Vartojami maisto papildai padės sustiprinti organizmą ir pasiekti norimų rezultatų. Vienos  medžiagos mums gali padėti tapti energingesniems ir kartu deginti riebalus (dažniausiai paplitę tam skirti produktai: kofeinas, guarana, kolos riešutai, žalioji arbata, kurių galima suvartoti galima iki 600 mg per dieną), kitos – suteikia organizmui jėgos, ilgina ištvermę bei padeda organizmui atsistatyti po treniruočių, varžybų ar buvusių traumų (žinomiausios medžiagos: Creatine, GMB, L-Glutamine ir kiti), o treti pagerina nuotaiką, miegą bei aktyvina smegenų darbą (tam galite naudoti Melatonin, SAMe, Ginkgo Biloba, Choline ir t.t.). Šie maisto papildai sportuojantiems gali sustiprinti organizmą ir sustabdyti nepageidaujamus organizmo faktorius arba norimus padidinti.

Tam, kad pasiektume norimų sporto rezultatų, būtina sveikai maitintis, aktyviai gyventi bei sportuoti. Specialistai pataria, kad norintiems užsiauginti kūno masę ir kitiems, siekiantiems tobulinti kūno formas, būtina valgyti šešis kartus per dieną. Planuokite kiekvieną maitinimą kas 2-3 valandas. Valgant tokiu rėžimu organizmas geriau įsisavins maisto medžiagas, kurios reikalingos raumenų augimui. Didinkite baltymų bei angliavandenių suvartojimą, valgykite tik reikalingus riebalus bei galite nevengti cukraus. Suaktyvinti šių medžiagų veikimą yra sukurti papildai sportui. Kada ir kokiais kiekiais jie reikalingi vartoti – gali informuoti pardavėjas arba Jūsų asmeninis treneris.

Kadangi šiuo metu papildai sportui yra parduodami internetu, juos įsigysite žymiai paprasčiau ir patogiau. Tai užtruks jos keletą minučių. Čia vienoje vietoje rasite visus prekių aprašymus, todėl nebus sunku išsirinkti, kurie papildai Jums bus tinkamiausi. Tad visuomet prisiminkite pagrindinius tris komponentus, iš kurių susideda sveikai gyvenančios sportininko diena: papildai sportui, sveika mityba ir gyvenimo būdas bei sporto treniruotės ir greitai sulauksite norimų rezultatų.