Ko reikia sėkmingai veikiančiam verslui? Gero buhalterio arba finansininko. Tai du skirtingi žmonės, nesusimaišykite. Skirtumus paaiškinsime vėliau. Buhalterinė apskaita – kertinis sėkmingos įmonės akmuo.
Kas yra buhalterinė apskaita?
Buhalterinė apskaita – visų įmonės finansinių srautų tvarkymas. Kur tik išlaidos, pajamos, sąskaitos ir ataskaitos – ten turi būti buhalteris arba samdoma įmonė.
Suvokti buhalterinės apskaitos esmę gana paprasta.
Įmonė parduoda prekes arba paslaugas. Taigi buhalteriai fiksuoja visus pardavimo momentus ir juos apiformina pagal įstatymuose numatytą tvarką – sąskaitos, čekiai, kasos aparatai ir t.t.
Įmonėje dirba darbuotojai, kuriems mokamos algos, atostogų išmokos, paskolos, viršvalandžiai, komandiruotpinigiai ir t.t. Kiek visko mokėti atskaičius mokesčius – žino buhalteriai. Mokesčius už įmonę ir darbuotoją taip pat moka buhalteriai (tiksliau moka vadovas, bet buhalteriai nurodo kiek). Jei darbuotojai samdomi iš šono (pagal individualią veiklą, autorinių sutarčių pagrindu), tai irgi rūpi buhalteriams.
Įmonė turi išsilaikyti, todėl nuomoja biurą, perka popierių, kompiuterius ir kitus veiklai vykdyti reikalingus daiktus. Pinigus ima iš kasos grynais arba pavedimu. Pardavėjas paprastai išrašo sąskaitas. Visa tai reikia užfiksuoti ir apiforminti.
Įmonė turi trumpalaikio ir ilgalaikio turto. Trumpalaikis turtas – iki 300 eurų vertės (kaip numato direktoriaus įsakymas) turtas – stalai, popierius, kuras automobiliui, klaviatūros ir kiti smulkūs daiktai, kuriuos įsigyja įmonė. Ilgalaikis turtas – brangesni dalykai – kompiuteriai, baldai, automobiliai, galbūt net patalpos, gamybinė įranga. Visą turtą reikia fiksuoti. Kas metai jis nusidėvi, todėl vertė krenta. Visa tai turi atsispindėti oficialiuose įmonės dokumentuose.
Apie įmonės veiklą ir jos finansinius rodiklius reikia nuolat informuoti valstybę, kuriai mokami mokesčiai. Dažniausiai reikalų turima su VMI – Valstybine mokesčių inspekcija, kurios paskirtis – užtikrinti, kad įmonės laiku sumokėtų visus joms priklausančius mokesčius – kelių, pelno mokestį, PVM, GPM už darbuotojus ir t.t. Taip pat dažnai dirbama ir su SODRA – jai mokami mokesčiai už darbuotojus (PSD ir VSD).
Štai ir visa buhalterinės apskaitos esmė. Grįžkime prie buhalterių ir finansininkų.
Buhalteris vs. Finansininkas
Buhalteris ir finansininkas – ne vienas ir tas pats. Buhalteris veda įmonės buhalterinę apskaitą, teikia ataskaitas VMI, SODRAI, tvarko darbuotojų įdarbinimą, apskaito ilgalaikį ir trumpalaikį turtą ir t.t. Finansininkas – planuoja įmonės išlaidas, pajamas, analizuoja pinigų srautus, prisideda prie kainodaros kūrimo, užtikrina, kad atsiskaitoma būtų laiku, administruoja skolas, kuria finansinę strategiją ir konsultuoja įmonės vadovybę bei savininkus kitais finansiniais klausimais. Štai ir esminis skirtumas.
Parašykite komentarą