Žyma: įmonės steigimas

Juridinio asmens registravimas: ar paprasta tapti verslininku?

juridinio asmens steigimas

juridinio asmens steigimasAr paprasta būti verslininku? Viena vertus, taip. Kita vertus, ne. Ar esate sutverti verslui, padeda atsakyti pats įmonės registravimas – jei pritrūksta kantrybės ar kyla daug neaiškumų ir nebandoma ieškoti informacijos, tuomet arba manoma, kad verslininku būti sunku, arba suprantama, kad tai nėra patinkantis kelias.

Kalbant apie verslą reikėtų aptarti skeptiškumą. Juk ir pats žmogus, sumąstęs kokią veiklos idėją, ima kritikuoti savo planus. O ir pažįstami, išgirdę idėją, nevengia pakritikuoti. Tačiau atrasti trūkumus – nieko blogo. Svarbiausia, kad skeptiškumas nebūtų pernelyg didelis ir neužkirstų kelio idėjai rutulioti. Viena medalio pusė – apgalvojimas, kokie yra minusai, o kita pusė – vien tik minusų įžvelgimas.

Kaip įkurti įmonę? Juridinio asmens steigimas aktualus tada, kai verslo idėja jau subrendusi ir atrodo, kad beliko tik formalumai. Tačiau būtent tie formalumai kartais užtrunka daug laiko. Ne tik dėl įstatymų specifikos, bet ir dėl nežinojimo ar delsimo. Kai situacija lyg ir komplikuota, sunku net ir pradėti ką nors daryti. Žinoma, asmenys, kurie jau yra registravę juridinį asmenį, naujokus padrąsintų ir pasakytų, kad nieko baisaus ar pernelyg sudėtingo nėra. Tiesiog nori arba nenori.

Sudėtingumo tema aptariama ir skirstant verslo formas. Pavyzdžiui, jei neplanuojate vystyti kokios grandiozinės kompanijos, galbūt idealiausias variantas būtų individuali veikla pagal pažymą. Kiekvienu individualiu atveju pasirenkama konkreti forma, kuri iš pažiūros turėtų geriausiai patenkinti lūkesčius ir atitikti veiklos specifiką. Nesunku suprasti, kad, pavyzdžiui, individualią veiklą įregistruoti yra gerokai lengviau nei UAB. Smulkiuosius verslininkus tai džiugina.

Kažin ar kas sutiktų, kad juridinio asmens steigimas yra labai paprastas procesas. Nes, kaip ir daugeliu atvejų, susijusių su teisiniais reikalais, svarbu gerai įsigilinti – svarbu atsakingas požiūris ir kruopštus aktualių teisės aktų išnagrinėjimas. Tikriausiai niekas neregistruoja juridinio asmens  „šiaip sau“, o tai reiškia, kad skiriama nemažai laiko ir dėmesio, į visą procesą žiūrima neatsainiai.

Jei kas nors paklausia, ar juridinio asmens registravimas lengvas, ar sudėtingas, vieno atsakymo nėra. Kodėl? Nes viskas priklauso nuo situacijos, netgi nuo žmogaus imlumo. Vienam pakanka truputį pasidomėti ir visi reikalai aiškus, o kitas nuodugniai tyrinėja, ieško informacijos ne pusdienį ir ne savaitę. Panašiai galima apibūdinti ir patį verslo pasaulį. Vienas asmuo tarsi gimęs vadovauti ir išlaviruoti įmonę sėkmės keliu, o kitam tai nėra lyg įgimta.

P. S. Jei teisiniai procesai steigiant įmonę atrodo užimantys pernelyg daug laiko ir reikalaujantys daugybės pastangų, palankiausias variantas yra kreiptis į profesionalus, kurie padės sutvarkyti visus formalumus.

 

 

Imonės steigimas elektroniniu budu

KURTIDaugeliui žmonių, planuojančių tokį reikšmingą veiksmą kaip imones steigimas, elektroniniu budu atliekamas tokio pobūdžio darbas neretai suteikia galimybę ne tik sutaupyti šiek tiek visiems žmonėms tokio svarbaus laiko, bet ir tam tikrą dalį šiam tikslui skirtų santaupų. Juk imones steigimas elektroniniu budu tikrai ne vienam dabartiniame pasaulyje gyvenančiam piliečiui, ketinančiam artimiausiu metu įvykdyti šį savo tikslą, padeda netgi beveik neišvykstant iš namų, tinkamai atlikti visas reikalingas procedūras. O kas gi nežino, jog tokia galimybė, planuojant sukurti tam tikroje srityje veikiančias imones ypač reikšminga tiems žmonėms, kurių turimi, būtini sutvarkyti reikalai gerokai viršija jų bendrą laisvą laiką. Juo labiau, kad tai tikrai nėra reta situacija tuomet, kai yra atsakingai vykdomas steigimas ir bandoma įvykdyti visus savo turimus pageidavimus šiuo atžvilgiu. Žinoma, tuomet, kai būtent elektroniniu budu yra ketinama atlikti tokio tipo procedūra, daugeliui tokių planų turinčių žmonių gali iškilti iš tiesų nesuprantamų klausimų dažnai būtent dėl to, kad ankstesniais laikotarpiais tokia priemonė paprasčiausiai neegzistavo, todėl ne vienas iš jų niekada nėra susidūrę netgi su menkiausiomis tokios informacijos užuomazgomis. Visgi džiugu, jog įmonės steigimas elektroniniu būdu įprastais atvejais gali būti nesunkiai atliekamas į pagalbą pasitelkiant atitinkamos srities specialistus, galinčius reikiamu metu suteikti visas reikalingas žinias.

Pavyzdžiui, tuomet, kai yra tam tikrus savo planus kuriančių žmonių yra nusprendžiama, jog pats prieinamiausias būdas jiems pasiekti savo turimus tikslus yra imones steigimas internetu, visada gali iškilti tam tikrų niekieno nepageidaujamų neaiškumų, su kuriais galėtų susitvarkyti tik specialistai. Taigi, išsiaiškinus, kuris asmuo gali pasidalinti savo puikia patirtimi atitinkamu atžvilgiu, o būsimam įmonės savininkui drauge su juo atliekant visus nesuprantamus darbus, pakankamai dažnai pavyksta be jokių problemų patenkinti visas svarbias sąlygas. Žinoma, daugeliui tokio pobūdžio pagalba yra itin svarbi ir tuomet, kai yra planuojamas imones steigimas uzsienyje. Juk iš tiesų nemažoje dalyje užsienio regionų pastebimos visiškai kitokios sąlygos žmonėms, ketinantiems įkurti tam tikro tipo imones, nei tos, kurios būna jiems įprastos gimtojoje žemėje. Tuo tarpu asmenys, ketinantys pačiu artimiausiu metu įvykdyti tokį reikšmingą darbą kaip imones steigimas UK, tarkime, neretai gali susidurti su jiems visiškai nesuprantamomis ir, be jokios abejonės, anksčiau niekada negirdėtomis sąlygomis. Taigi, tik tuomet, jei toks steigimas yra atliekamas su profesionalų pagalba, galima nesibaiminti galimai ateityje iškilsiančių nesusipratimų. Sunku būtų suabejoti tokios galimybės nauda ir tuomet, kai yra planuojamas imones steigimas Olandijoje, juo labiau, kad čia įprastais atvejais vartojama kalba lietuviams dažnai dar tikrai nėra pažįstama. Taigi, šioje šalyje tvarkyti itin svarbius reikalus, pasitelkiant ganėtinai menkas žinias, be jokios pagalbos, būna iš tiesų nelengva netgi ir tuomet, kai iš anksto yra stengiamasi peržvelgti visą pačią reikalingiausią informaciją, tarkime, elektroniniu budu.

Todėl tuomet, kai yra trokštamas įvykdyti imones steigimas elektroniniu budu, visada yra verta pabandyti pasinaudoti visomis įmanomomis pagalbinėmis priemonėmis, suteikiančiomis galimybę nesunkiai pasiekti savo pageidaujamus tikslus šiuo atžvilgiu. Ir nepriklausomai nuo ar būtų formuojamas toks procesas kaip imones steigimas Vokietijoje, ar gimtojoje šalyje, atsakingai išsiaiškinti savo turimas žinias kuriant naują bendrovę, ar galimybes greitai bei tiksliai jas papildyti. Juk išsiaiškinus, jog galimybių vykdant savo planus nėra, paprastai būna daug paprasčiau pasidomėti informacija, kurią galėtų skubiai pateikti profesionalai. Tai padarius paprastai netenka susidurti su tokia padėtimi, kurią išpręsti prireikia iš tiesų nemažai pastangų. O pasirinktos imones steigimas elektroniniu budu būna atliekamas per patį trumpiausią, įmanomą laikotarpį, nuo kurio galutinės ribos tampa įmanoma pradėti vykdyti pageidaujamą veiklą.

Kokių įmonių steigimas Lietuvoje yra populiariausias?

Lietuvoje gausu pačių įvairiausių vykdomos veiklos įteisinimo formų. Šiame straipsnyje teiksime pirmenybę juridinio asmens statusui, kurį įgyti siekiantys asmenys dažnai susiduria su įmonės įteisinimo sunkumais. Nors įmonių steigimas Lietuvoje nėra sudėtingas, lemtingas žingsnis priklauso būtent nuo tinkamos įmonės pasirinkimo. Tad kokia situacija vyrauja šalyje?

Statistikos departamento duomenimis populiariausių ir plačiausiai įteisinamų įmonių sąrašą pateikiame čia, plačiau pristatydami kiekvienos veiklos privalumus, trūkumus bei kitus niuansus.

Įmonių steigimas

Uždaroji akcinė bendrovė (UAB)

UAB yra ribotos civilinės atsakomybės įmonė, kurios įstatinis kapitalas turi būti ne mažesnis nei 10 000 Lt. Šis turtas yra padalintas į tam tikras dalis, vadinamas akcijomis, kurias tarpusavyje pasidalina akcininkai. Savo turtu jie neatsako už įmonės neįvykdytas pareigas, todėl verslui nepasisekus asmeninis turtas nuo to nenukenčia. Tai populiariausias juridinio asmens statusas visoje Lietuvoje.

Individuali įmonė (IĮ)

IĮ yra neribotos civilinės atsakomybės  įmonė, kurios steigimas nereikalauja minimalaus įstatinio kapitalo. Tam pakanka turėti nedideles lėšas bei pelningą idėją, kadangi bankroto atveju nukentės ne tik įmonė, bet ir jos savininkas. Šios įmonės turtas yra neatsiejamas nuo savininko asmeninio turto, todėl verslui žlugus kyla rizika netekti ir savo asmeninių lėšų. Individualių įmonių steigimas yra antras pagal populiarumą Lietuvoje.

Viešoji įstaiga (VšĮ)

VšĮ yra pelno nesiekianti ribotos civilinės atsakomybės  įmonė, kurios steigimas (priešingai nei UAB), nereikalauja minimalaus kapitalo. Skirtingai nei kitos įmonės, viešoji įstaiga nesiekdama pelno siekia patenkinti viešuosius interesus vykdant visuomenei naudingą veiklą. VšĮ gali vykdyti komercinę veiklą bei taip gauti lengvatas ar net kitų juridinių asmenų 2% paramą. Deja, pelną galima išsiimti tik išmokant darbo užmokestį.

Mažoji bendrija (MB)

MB, lyginant su kitais juridinių asmenų  statusais, yra ganėtinai nauja įmonės forma. Tai ribotos atsakomybės privati įmonė, kurios darbuotojai gali dirbti be jokios darbo sutarties. To pasekoje nereikia mokėti didelių mokesčių nuo darbo užmokesčio, o pinigus galima išmokėti avansu. Deja, šios veiklos buhalterinė apskaita tik kai kuriais atvejais yra paprastesnė už UAB.

Visų šių įmonių steigimas priklauso nuo veiklos pobūdžio, turimų lėšų bei atsakomybės. Kaip matome, populiariausia įmonės forma Lietuvoje yra UAB, tačiau tai toli gražu ne geriausias pasirinkimas Jūsų verslui. Viskas priklauso nuo Jūsų tikslų.

Įmonės steigimas ir globalizacija

No Comments
įmonės

įmonėsGyvenant šiandieniniame pasaulyje dažnas suvokia, kad dirbant samdomą darbą, retas kuris, neimdamas paskolos, galės įsigyti nuosavą būstą, mėgstamą automobilį, pakeliauti po pasaulį. Dėl šios priežasties tiems, kurie turi nors mažiausių verslininko įgūdžių, geriausia išeitis – tapti sėkmingai veikiančios įmonės savininku. Jei jau turite originalią idėją, kuo galėtumėte užsiimti, turite nuspręsti, koks bus jūsų įmonės tipas.

Dažnas Lietuvos verslininkas įkuria individualią įmonę. Jos savininkas negali būti kitos tokios pat įmonės savininku. Tokiai veiklai, jei joje dirba vienas žmogus, nereikia pradinio kapitalo, tačiau negalima pamiršti, kad IĮ savininkas savo turtu atsako už neįvykdytus įsipareigojimus. Dažnas reiškinys yra ir uždaroji akcinė bendrovė. Jos akcininkai už neįvykdytus įsipareigojimus savo turtu neatsako,bet čia įstatinis kapitalas negali būti mažesnis nei 10 tūkst. Lt. Šios rūšies įmonės akcininkų skaičius gali siekti 249. Sprendimai priimami balsavimo būdu. Įmonei dirbant pelningai, akcininkams pelnas mokamas per dividendus. Galima kurti ir viešąją įmonę, bet tai yra pelno nesiekianti organizacija. Ji siekia tenkinti viešąjį interesą. Siekiant tikslo yra galimybė užsiimti ir komercine veikla, kadangi galima gauti paramą tiek iš fizinių, tiek ir iš juridinių asmenų, pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis. Visai neseniai atsiradęs įmonės tipas – mažoji bendrija. Jai įstatinis kapitalas nėra būtinas, tačiau nariai moka įnašus. Gautas pelnas nariams skirstomas proporcingai pagal jų įnašo dydį. Čia sprendimai priimami balsuojant.

Steigiant savo įmonę svarbu atsiminti, vieną svarbiausių pastarųjų dešimtmečių įvykių, padariusių didžiulę įtaką būtent verslui – milžinišką globalizaciją, nulemtą nuolatinio ir greito tarptautinio verslo augimo. Ji  pasižymi išaugusia tarptautine prekyba ir laisva rinka. Globalizaciją pasaulyje lėmė vartotojų poreikių supanašėjimas, globalūs išteklių šaltiniai, rinkodaros galimybės, taip pat prekybos tarp šalių didėjimas, ekonominė šalių integracija, spartūs užsienio investicijų augimo tempai, stiprėjanti tarptautinė finansų rinka, technologijų pažanga, įvairūs konkurenciniai ir išlaidų veiksniai.

Taigi šiandien steigiamos įmonės turėtų būti tarptautinės, kuriamas atsižvelgiant į pagrindines pasaulines verslo tendencijas: globalizaciją, skirtingas kultūras, intensyvaus bendravimo svarbą. Šiuolaikinis verslas, būdamas labai atviras, plečiasi už savo šalies ribų, įmonės bendrauja tarpusavyje, kuria savo padalinius ir atstovybes kitose šalyse ar netgi perkelia gamybą į palankesnę ekonominę zoną.