Turto vertinimo gali prireikti įvairiose situacijos. Labai dažnai užsakomas turto vertinimas, automobilių vertinimas, žalų apskaičiavimas ir panašios paslaugos. Kai reikia įvertinti turto vertę ne dabar, o apskaičiuoti, kokia buvo jo vertė anksčiau, reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas. Jeigu ir Jums reikalinga tokia paslauga, verta pasidomėti, kaip ji atliekama ir kaip išsirinkti tikrai patikimą vertintoją.
Kaip rasti vertintoją?
Turto vertinimas yra labai atsakinga paslauga, todėl reikėtų skirti pakankamai dėmesio vertintojo pasirinkimui. Pirmiausia, verta paieškoti vertintojų, kurie pristato savo paslaugas internete. Nepamirškite, jog jeigu Jums reikalingas retrospektyvinis turto vertinimas, reikėtų analizuoti tik tuos puslapius, kuriuose yra nurodyta ši paslauga. Ne visi vertintojai teikia tokį vertinimą, todėl pirmiausia reikia atsirinkti tik tuos, kurie gali atlikti tokį vertinimą.
Kaip pasirinkti, kas vertins?
Jeigu pasirinkote kelis vertintojus, skirkite laiko jų palyginimui. Reikėtų rinktis patikimą ir profesionaliai dirbantį vertintoją. Žinoma, geriausia būtų, jeigu vertintojas dirbtų būtent Jūsų vietovėje. Pavyzdžiui, jeigu reikalinga įvertinti namą ar butą konkrečioje savivaldybėje, būtų geriausia, jeigu vertintojas dirbtų būtent šioje savivaldybėje. Tai reiškia, kad jis daugiau žinos apie rinką, vietovės specifiką ir tai jam leis apskaičiuoti tikslesnę vertę.
Taip pat skirkite dėmesio vertintojo parties ir kvalifikacijos analizei. Rinkitės tik tą vertintoją, kuris rinkoje dirba jau ne vienerius metus. Toks vertintojas – patikimas pasirinkimas. Pradedantis vertintojas gali būti dar nepatyręs, tad skaičiuojant vertę, gali netinkamai įvertinti rinkos apsektus. Tai labai svarbu, kai reikalinga paslauga nustatyti anksčiau buvusį vertę. Tokiu atveju labai svarbu, kad vertintojas jau tuo metu būtų dirbęs tokį darbą. Tai padėtų lengviau nustatyti tikslesnę vertę.
Ar galima atsisakyti vertinimo?
Kartais žmonės nežino, kad vertinimo paslaugos gali atsisakyti, jeigu preliminari kaina yra netinkama. Pavyzdžiui, jeigu atliekamas retrospektyvinis turto vertinimas, atvykęs į vietą, vertintojas apžiūri turtą, tuomet analizuoja duomenis ir apskaičiuoja preliminarią vertę. Iki tol nėra mokama visa suma už vertinimą. Galima susitarti, jog mokamas avansinis mokestis, kuris negrąžinamas. Tačiau jeigu preliminari kaina neatitinka Jūsų lūkesčių, galutinio vertinimo galima atsisakyti. Nereikės mokėti visos sutartos sumos pinigų ir galėsite ieškoti kito vertintojo. Labai dažnai pasitaiko atvejų, kad skirtingų vertintojų nustatoma vertė gali skirtis. Todėl jeigu preliminari kaina Jums netinkama, neverta pirkti visos vertinimo ataskaitos.
Parašykite komentarą