Kokybiškas kompostas: kompostavimo specialistų patarimai

kompostasKompostavimas paremtas gana griežtomis taisyklėmis – jei norite, kad kompostas išlaikytų geriausias savo savybes ir būtų naudinga trąša lauko ir kambario augalams, privalote laikytis specialistų rekomendacijų, apibrėžiančių komposto laikymą, priežiūrą, vėdinimą ir drėkinimą.

Kompostavimo darbai pradedami pavasarį arba paskutinį vasaros mėnesį. Nors kompostas gaminamas iš įvairių žalių atliekų ir maisto likučių, rekomenduojama naudoti greitai pūvančias atliekas. Tiesa, lėčiau yrančios komposto medžiagos – medžio šakos ar žievė – sugers skysčių perteklių ir užtikrins tinkamą proceso eigą. Nepamirškite, kad stambias šakas būtina susmulkinti arba sukapoti.

Kompostavimui būtinas tinkamas drėgmės ir šilumos kiekio palaikymas. Jei komposto krūva padėta sausoje ir saulėtoje vietoje, kompostą būtina kelis kartus palaistyti ir apvartyti. Jei kompostas yra drėgnas (pvz., veikiamas dažno lietaus), būtina įmaišyti sausų atliekų, pvz., durpių, lapų ar šiaudų. Nepamirškite pasirūpinti komposto apsauga nuo kenkėjų, t. y. jokiu būdu į kompostavimo dėžę nedėkite ligotų augalų.

Jei galite skirti daugiau vietos ir norite nuolatos turėti organinių trąšų, statykite ne vieną, o kelias kompostines. Tinkamiausia vieta – sklypo pavėsis. Nors vienas dažniausių sprendimų komposto brandinimui – didelė duobė, vis dėlto joje organinės atliekos ima rūgti ir pradeda dvokti. Specialistai rekomenduoja rinktis patogią ir funkcionalią kompostavimo dėžę, užtikrinančią geriausią rezultatą. Jei dėžės neturite, atliekas kraukite į krūvą, kurią galite aptverti nedidele tvora.

Kompostavimas gali būti įgyvendinamas keliomis sistemomis. Dažniausia – vieno arba dviejų komposto dėžių sistema, t. y. viskas supilama į vieną krūvą, jei atliekų labai daug – naudojama antra dėžė. Antroji dėžė būtina, kai pirmasis kompostas siekia vieno metro aukštį. Nepamirškite, kad komposto krūva yra pildoma palaipsniui – pirmiausia subręsta apatinis komposto sluoksnis, kuris vėliau perdedamas į kitą vietą. Itin dažna kompostavimo sistema – trys konteineriai, t. y. vienoje iš dėžių laikomas subrendęs kompostas. Vienas greičiausių kompostavimo būdų – sukamoji kompostavimo sistema, kurios metu kompostas ruošiamas specialiame sukamajame konteineryje.

Aukštos kokybės kompostui būtina tinkama temperatūra ir reguliarus vėdinimas. Specialistai tvirtina, kad geram kompostui būtina palaikyti 45–65° C temperatūrą. Jei komposto krūvoje temperatūra kyla, sumažėja maistingų medžiagų kiekis. Jei temperatūra krenta, gali būti kad atliekos yra per sausos arba trūksta drėgmės. Geriausiam rezultatui užtikrinti drėgmė brandinamoje krūvoje turėtų siekti 60 proc. Aukščiausios kokybės produktui būtinas papildomas tręšimas. Nepamirškite, kad trąšos parenkamos įvertinus kompostuojamą produktą, pvz., jei kompostuojate žaliąsias sodo atliekas, jums bus reikalingos fosforo ir kalio trąšos. Subrendęs kompostas turi būti sijojamas, siekiant atskirti akmenukus ir kitas neyrančias priemaišas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.