Žyma: durys

Įvairių rūšių durys

durys

durysMūsų dienomis lauko ir vidaus durų pasiūla didžiulė, galite rinktis iš įvairiausių rūšių gaminių. Klasikinis variantas – tai medžio masyvo durys. Jos daromos iš natūralios medienos, gali būti ąžuolinės, uosinės, pušinės, eglinės, taip pat iš juodalksnio, buko ar net raudonmedžio. Jos gaminamos iš klijuotos medžio plokštės. Klijuojama mediena būna ypač gerai išdžiovinta, o jai suklijuoti naudojami specialūs stiprūs klijai. Tokias duris galima dažyti, beicuoti ar alyvuoti pagal užsakovo reikalavimus. Šios durys turi būti montuojamos sausoje patalpoje, nes didelis drėgmės svyravimas gali jas neigiamai paveikti. Medinės durys gali būti ir lauko, ir vidaus.

Dažnai naudojamos faneruotos durys, kurių išvaizda niekuo nesiskiria nuo medinių durų. Šias duris lengva priderinti prie įvairaus patalpų dizaino, nes jų modelių pasirinkimas ypač didelis. Tokios durys pasižymi visomis geriausiomis įvairių rūšių durų savybėmis. Jos yra lengvos, bet tvirtos, gerai absorbuoja garsą, aplinkos drėgmė jas veikia daug mažiau, o medžio faneros pasirinkimas labai didelis, tad pritaikyti jas galima pagal įvairiausius skonius. Šios durys yra paruošiamos iki galo, tad nusipirkus dažyti jų nebereikia, užtenka nulakuoti reikiamu laku.

Gana populiarios durys iš presuoto kartono. Tokios durys yra paprastos ir pigios. Dėl pastarosios savybės jas daug kas ir renkasi, taip pat jos dažnai naudojamos visuomeninės paskirties pastatuose. Šias duris lengva sumontuoti ir tarnauja jos pakankamai ilgai. Jos gali būti lygios arba profiliuotos, tai yra tokios, kai viršutinėje plokštėje įpresuojamos tam tikros formos arba kokie nors raštai. Tokios durys yra patvarios, jas nesunku prižiūrėti. Tačiau montuojamos jos turi būti gerai šildomose patalpose, kuriose nėra didelių temperatūros svyravimų.

Šarvuotos durys gaminamos iš plieno lakštų. Šių lakštų storis gali skirtis ir nuo to dažniausiai priklauso durų kaina. Tokios durys paprastai naudojamos įėjimuose į gyvenamąsias patalpas, nors gali būti montuojamos ir rūsiuose, ar kitokiose pagalbinėse patalpose, nes tokioms durims nekenkia šilumos svyravimai. Pagamintos durys būna visiškai paruoštos naudoti.

Jau daug metų įstaigose ir biuruose naudojamos plieninės durys, taip pat jos puikiai pritaikomos rūsiuose ir palėpėse. Tokios durys pasižymi tvirtumu ir stabilumu. Joms nekenkia nei šviesa nei karštis. Jų priežiūra paprasta, jas lengva valyti.

Iš kur kilo stumdomos durys ir kuo jos ypatingos?

stumdomos durysNuo seno žmonės, norėdami atriboti vietą, kurioje gyvena, nuo nepageidaujamų asmenų, montuodavo duris. Iš pradžių tai buvo medžio plokštės, vėliau – akmens. Paskui vėl grįžta prie medžio, nes juk akivaizdu – akmens ilgai nestumdysi. Įprasta tapo dengti ne tik įėjimą į būstą, bet ir jame esančius kambarius. Tam buvo sugalvotos vidinės durys, iš kurių populiariausiomis tapo varstomos durys, nes jas itin paprasta atidaryti. Tačiau vienas naujesnių durų tipų yra stumdomos durys. Kas tai?

Pirmosios stumdomosios durys atrastos istoriniame Italijos mieste Pompėjoje. Manoma, jog čia jos pirmą kartą panaudotos pirmame amžiuje, kai romėnai suprato, jog verta duris naudoti ne tik įėjimui į namą, bet ir į kiekvieną patalpą. Teigiama, kad stumdomas durų variantas pasirinktas dėl patogumo: durys užima mažiau vietos (nors romėnai patalpų dydžiu skųstis negalėjo), jas lengva atidaryti, o ir patalpos forma išlieka vientisa.

Nors dar romėnai išbandė stumdomų durų  privalumus ir trūkumus, šios durys vėliau prarado savo populiarumą  ir jų naudojimas buvo labai banguotas. Tačiau šiandien tokias duris galima išvysti daugelio lietuvių namuose. Stumdomų durų principu veikia ir daugelio šiuolaikiškesnių spintų durys.

Stumdomos durys veikia pagal slankiojančio ratuko mechanizmą, kuris yra dviejų tipų: viršutinis ir apatinis. Populiaresnis yra viršutinis. Jo veikimo principas paprastas: keli ratukai laiko duris ir rieda takeliu, kai durys yra stumiamos. Toks metodas leidžia duris atidaryti labai lengvai. Antrasis tipas naudojamas, kai stumdomų durų svoris yra per didelis, kad jas išlaikytų ratukai viršuje, todėl jie talpiname apačioje, o viršuje durys prilaikomos, kad nevirstų ir būtų vertikalioje padėtyje.

Stumdomų durų pranašumas prieš  varstomas duris yra durų korpuso lengvumas. Be to, jos užima mažiau vietos, yra kokybiškesnės (juk geriau rinktis iš juodalksnio, uosio ar ąžuolo medienos pagamintas duris nei iš baldinės plokštės). Stumdomos durys kainuoja ne ką daugiau už įprastas varstomas duris, jas dažnai galima užsisakyti net ir internetu ar telefonu, o gamintojai duris pagamina pagal norimus išmatavimus. Todėl belieka tik sumontuoti jas namuose ir džiaugtis sutaupyta vieta.