Žyma: verslo pradžia

Įmonės steigimas ir globalizacija

No Comments
įmonės

įmonėsGyvenant šiandieniniame pasaulyje dažnas suvokia, kad dirbant samdomą darbą, retas kuris, neimdamas paskolos, galės įsigyti nuosavą būstą, mėgstamą automobilį, pakeliauti po pasaulį. Dėl šios priežasties tiems, kurie turi nors mažiausių verslininko įgūdžių, geriausia išeitis – tapti sėkmingai veikiančios įmonės savininku. Jei jau turite originalią idėją, kuo galėtumėte užsiimti, turite nuspręsti, koks bus jūsų įmonės tipas.

Dažnas Lietuvos verslininkas įkuria individualią įmonę. Jos savininkas negali būti kitos tokios pat įmonės savininku. Tokiai veiklai, jei joje dirba vienas žmogus, nereikia pradinio kapitalo, tačiau negalima pamiršti, kad IĮ savininkas savo turtu atsako už neįvykdytus įsipareigojimus. Dažnas reiškinys yra ir uždaroji akcinė bendrovė. Jos akcininkai už neįvykdytus įsipareigojimus savo turtu neatsako,bet čia įstatinis kapitalas negali būti mažesnis nei 10 tūkst. Lt. Šios rūšies įmonės akcininkų skaičius gali siekti 249. Sprendimai priimami balsavimo būdu. Įmonei dirbant pelningai, akcininkams pelnas mokamas per dividendus. Galima kurti ir viešąją įmonę, bet tai yra pelno nesiekianti organizacija. Ji siekia tenkinti viešąjį interesą. Siekiant tikslo yra galimybė užsiimti ir komercine veikla, kadangi galima gauti paramą tiek iš fizinių, tiek ir iš juridinių asmenų, pasinaudoti mokestinėmis lengvatomis. Visai neseniai atsiradęs įmonės tipas – mažoji bendrija. Jai įstatinis kapitalas nėra būtinas, tačiau nariai moka įnašus. Gautas pelnas nariams skirstomas proporcingai pagal jų įnašo dydį. Čia sprendimai priimami balsuojant.

Steigiant savo įmonę svarbu atsiminti, vieną svarbiausių pastarųjų dešimtmečių įvykių, padariusių didžiulę įtaką būtent verslui – milžinišką globalizaciją, nulemtą nuolatinio ir greito tarptautinio verslo augimo. Ji  pasižymi išaugusia tarptautine prekyba ir laisva rinka. Globalizaciją pasaulyje lėmė vartotojų poreikių supanašėjimas, globalūs išteklių šaltiniai, rinkodaros galimybės, taip pat prekybos tarp šalių didėjimas, ekonominė šalių integracija, spartūs užsienio investicijų augimo tempai, stiprėjanti tarptautinė finansų rinka, technologijų pažanga, įvairūs konkurenciniai ir išlaidų veiksniai.

Taigi šiandien steigiamos įmonės turėtų būti tarptautinės, kuriamas atsižvelgiant į pagrindines pasaulines verslo tendencijas: globalizaciją, skirtingas kultūras, intensyvaus bendravimo svarbą. Šiuolaikinis verslas, būdamas labai atviras, plečiasi už savo šalies ribų, įmonės bendrauja tarpusavyje, kuria savo padalinius ir atstovybes kitose šalyse ar netgi perkelia gamybą į palankesnę ekonominę zoną.

Mažosios bendrijos steigimas

1 Comment
mažoji bendrija

Įmonės steigimas pas profesionalus – tinginių kelias. Taip sakė keletas patyrusių verslininkų, kurie lyg ir mėgavosi tuo stresu, kurį patyrė patys savo jėgomis steigdami verslus. Nesutinku su jais, nes verslą steigiau su profesionalų pagalba ir dėl to nė kiek nesigailiu.

Bet ne apie tai noriu pakalbėti. Mažosios bendrijos steigimas – štai tikroji šio straipsnio tema. Mažoji bendrija (MB) yra naujas verslo darinys, kuriam dar nėra nė pusės metų. Jis pradėtas taikyti tik nuo 2012 metų spalio mėnesio, kai galutinai buvo priimti visi reikalingi įstatymai. Nepatikėsite, tačiau ši verslo forma iš karto susilaukė labai didelio verslininkų dėmesio.

Mažosios bendrijos steigimas beveik niekuo nesiskiria nuo UAB ar VšĮ steigimo – reikalinga pavadinimo registracija, steigimo dokumentai ir nutarimai dėl vadovo paskyrimo, registracijos adresas, antspaudo gamyba… Viskas tas pats. Tokios pačios ir rinkliavos „Registrų centre“. Skirtumas tik tas, kad nereikia tų 10 000 litų įstatiniam kapitalui. Tai didelis žingsnis pirmyn, nes ši keturių nulių sumelė dažnai kliudė verslo pradžiai, ir turėjo įtakos situacijai, kai žmonės traukėsi į „šešėlį“ savo noru. Dabar situacija pasikeitė. Įsteigus MB veiklą galima vykdyti taip pat, kaip UAB.

Kuo gi skiriasi MB nuo UAB? Pirmiausiai, skirtinga buhalterija. Kol kas buhalteriai vis dar suka galvas, kaip viską daryti, nes dar mažai praktikos. Kitas didelis skirtumas – mokesčiai. Mokamas 20% pajamų mokestis ir viskas. Darbuotojai samdomi ta pačia tvarka – pagal darbo sutartis. MB gali turėti iki 10 darbuotojų. Direktorius mažojoje bendrijoje gyvena geriausiai. Jis bet kada gali pasiimti pelną. Tiesa, jei metų pabaigoje pelno bus paimta daugiau, nei buvo išlaidų, dalį teks grąžinti. Bet kuriuo atveju, tai labai patogus būdas dirbti, nes nuo pelno reikia sumokėti dar 15%. Tikrai geriau nei atlyginimas, kur mokama nemažai mokesčių.

Mažosios bendrijos įsteigimas yra puiki išeitis pradedančiajam verslui, kuriame paprastai dalyvauja 1-5 žmonės. Ši forma turi konkuruoti su IĮ ir individualia veikla pagal pažymą, kur pastaruoju metu fiksuojama itin daug pažeidimų ir vengimo mokėti mokesčius atvejų.

Kiek MB steigimas kainuoja? Nelabai daug – tik 799 Lt.

Individuali veikla pagal pažymą

No Comments
individuali veikla

Individuali veikla gali suteikti unikalią galimybę nuosavo verslo pradžiai. Tai vienas ir pagrindinis žingsnis, kurio žengti nedrįsta daugelis, o gaila. Dirbti nemėgstamą darbą, nuolatos patirti stresą ir gyventi rutinoje – ne išeitis. Kiekvienas esame svajoję apie nuosavą verslą, apie galimybę savo talentu pasidalinti su visu pasauliu, na ir, žinoma, iš to užsidirbti. Deja, informacijos trūkumas ir motyvacijos stygius atgrasydavo nuo šių minčių ne vieną kartą, o reikėdavo tiek nedaug…

Verslo pradžia paprastą žmogų gali gluminti. Tai didelis šuolis jo finansinio gyvenimo skalėje, tačiau nereikia į visa tai žiūrėti abejingai. Individuali veikla pagal pažymą, priešingai nei įmonės steigimas, yra daug paprastesnė tiek apskaitos tvarkymo, tiek administravimo atžvilgiu. Ji pasižymi ir šiais žemiau išvardintais privalumais:

  • Individualią veiklą gali steigti pilnametystės sulaukęs fizinis asmuo;
  • Priešingai nei kitos verslo formos, nėra reikalingas steigimo mokestis;
  • Pajamų mokestis turi būti sumokamas pasibaigus metams ir jis yra skaičiuojamas nuo faktiškai gautų pajamų;
  • Galimas platus veiklos pasirinkimas.

Individualios veiklos pažyma – tai dokumentas, pagal kurį asmuo gali verstis legalia, pažymoje nurodyta veikla. Pažyma patvirtina, jog asmuo yra įregistravęs individualią veiklą ir yra atsakingas už jos išlaikymą bei mokesčių mokėjimą.

Tad nuo ko pradėti?

Reikia visai nedaug. Pakanka nuvykti į savo gyvenamosios vietos mokesčių inspekciją (VMI) ir joje užregistruoti vykdomą veiklą. Tiesa, tai galima atlikti ir paprastu bei elektroniniu paštu. Svarbu atminti, jog prašymą reikia pateikti ne vėliau kaip veiklos vykdymo pradžios dieną. Jei nuspręsite nutraukti veiklos vykdymą, tereikės apie tai informuoti VMI. Tai derėtų pranešti ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas. Individuali veikla pagal pažymą yra paprasčiausias būdas užsiimti verslu. Supaprastintos apskaitos dėka tuo užsiiminėti gali kiekvienas fizinis asmuo.

O kaip su mokesčiais?

Metų pabaigoje individualia veikla užsiimantys asmenys privalo deklaruoti savo metines pajamas bei sumokėti mokesčius valstybei. Taip pat jis turi pildyti pajamų – išlaidų apskaitos žurnalą. Pagrindiniai mokesčiai yra šie:

  • Gyventojų pajamų mokestis (GPM):  15% nuo apmokestinamųjų pajamų.
  • Valstybinio socialinio draudimo įmokos (VSD): 28,5% nuo pusės apmokestinamųjų pajamų.
  • Privalomojo sveikatos  draudimo įmokos (PSD): 90 LT – 9% nuo minimalaus mėnesinio atlygio.

Individuali veikla pagal pažymą atveria plačias galimybes tiems, kurie nori patys pajausti atsakomybės jausmą. Tai paprasčiausias būdas užsiimti verslu, kuriuo gali pasinaudoti kiekvienas fizinis asmuo.